Causes of Female Hair Loss

Kadın Saçlarının Dökülme Nedenleri

Saç bakımında kadınların yaptığı yanlışlar ve kadın saçlarının dökülme nedenleri nelerdir?  Bütün kadınlar güzelliğine önem vermektedir. Bu yüzden de saçlarına çeşitli bakım uygulamaları yapmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınların saçlarına uyguladıkları bir çok yanlış uygulama sayesinde saç köklerine çok fazla zarar verdiği görülmüştür. Yani, güzel görülmek için saça uygulanan boya, renk açma, düzleştirme ya da perma gibi çeşitli uygulamaların zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca bu tip şeylerin çok sık uygulanması saçların incelmesine de neden olmaktadır.

Kadın saçlarının dökülme nedenleri hakkında!

Kadın saçlarının dökülme nedenleriBazı kadınların saçlarına değişik örgüler yaptığı görülmektedir. Bir de oldukça sıkı tokalar ile saçlarını toplaması saç diplerine zarar vermektedir. Bu tip yanlışlar sonucunda ise saçlarında kopmalar yaşanması kaçınılmazdır. Ayrıca bu dönemlerde saçların döküldüğü ve seyrelmeye başladığı görülmektedir. Çok sık saç yıkamak da saçın nemini kaybederek, saç diplerinin kurumasına neden olur. Bir de saçı uygun olmayan saça zarar veren tarak ya da fırça ile taramak da saça zarar verir. Saçı ıslakken sert havlu ile kurulamaya çalışmak saça çok fazla zarar vermektedir. Kadın saçlarının dökülme nedenleri konusuna devam edelim.

Peki, saç dökülmesi ile fark edildiğinde ilk olarak yapılması gereken nedir?

Saç dökülmesi ile karşılaşan birey öncelikle saçların ne kadar döküldüğünü kendisi tespit etmelidir. Günde ortalama elli ile yüz arasında saç tellerinin dökülmesi oldukça normal sayılmaktadır. Eğer bu rakamlardan çok fazla saç dökülmeleri yaşanıyorsa hastalık boyutuna gelmiş demektir. Saç dökülmesi ile karşılaşan birey öncelikle panik yapmayarak psikolojisini bozmaması gerekir. Her şeyin bir çözüm yolu olduğu gibi bu durumun da çözümü olduğunu bilmesi önemlidir. Saç dökülmesine karşı mutlaka sebeplerini araştırmak için bir uzmana görülmesi gerekmektedir. Sebeplerini öğrenmek isteyen uzman mutlaka bir takım testler isteyecektir. Gerekli olan tetkikler yapıldıktan sonra saç dökülmesinin gerçek nedeni bulunur ve ona göre çözüm yolu üretilir. Minik bir bilgi, sarımsak ile bakım saç dökülmesini engeller.

Eğer ilaç ile çözülebilecek bir saç dökülmesi sorunu yaşanıyor ise çeşitli ilaçlar bunu telafi etmektedir. Ama saç dökülmesi psikolojik bir problem ise mutlaka bir psikologdan tıbbi destek alınmalıdır. Kadın saçlarının dökülme denedenleri hakkında bilgi verdik. Umarız yardımcı olmuştur.