Why Is My Hair Shedding So Much

Saçlar Neden Dökülmektedir?

Saçlar neden dökülmektedir? sorusuna yanıt arayalım. Hem erkekler de hem de kadınlarda oldukça fazla sıkıntı oluşturan konulardan bir tanesi de saç dökülmesidir. Saç dökülmesi ile alakalı birçok varsayım ortaya atılmaktadır. Bunların içinde ispatlanan saç dökülme nedenlerini sadece yedi madde olarak değerlendirilmektedir. Unutulmamalı ki günümüzde hangi cinsiyetten olunursa olsun insanların dörtte birinde saç dökülmesi görülmektedir. Arada ki tek fark ise kadınlarda genelde karşılaşılan saç dökülmeleri erkek tipi saç dökülmelerine göre daha kolay tedavi edilebilir olmasıdır. 

Saçlar Neden Dökülmektedir?

Saçlar neden dökülür
Saçlar neden dökülmektedir?

Kansızlığa ve demir eksikliğine bağlı olarak oluşmakta olan aneminin saç dökülmelerine neden olduğu belirlenmiştir. Bu konuda kendi tedavilerini yapmaya kalkanlarda ise fazla demir alımına bağlı olarak başka rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Bu nedenle kan sayımı yapılmadan rastgele demir oranını artıran ilaçların kullanılması oldukça sağlıksız bir yaklaşımdır. Fazla çalıştığı ya da aksine az çalıştığı tespit edilen tiroidin de saç dökülmelerine neden olduğu bilinmektedir. Peki, kadınlarda saçlar neden dökülmektedir, çözümleri nelerdir?

Kadınlarda ise menopoz döneminde ya da sonrasında oluşan östrojen seviyesinin düşüklüğü de saç dökülmesini tetiklemektedir. Gebelik öncesi kadın vücudunda meydana gelen hormonal değişikliklere bağlı saç dökülmeleri olağandır. Bu durum hormonların düzene girmesi durumunda kendiliğinden sona erecektir. Saçta strese, hamileliğe ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak incelme oluşması da dökülmeyi tetikleyici rol üstlenmektedir. Ayrıca da birçok ilacın ve tedavi yönteminin saç dökülmesine sebep olduğu da gözlemlenmektedir. İhtiyacın fazlasında alınan A vitamini de aynı olumsuz etkiyi gösterebilmektedir. Bir başka etken ise fazla selenyum alınmasıdır. Saçlar neden dökülmektedir sorusuna yanıt aramaya devam edelim.

Bunların dışında sigara içmenin de saç dökülmesine neden olduğu uzmanlarca ispat edilmiştir. Ancak bu tespitler sadece erkekler üzerinde denemelerle sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat kadınlar üzerinde böyle bir araştırma yapılmadığı için kadınlarda kesin tespit yapmak mümkün olmamaktadır. Ayrıca bir çok zararına bağlı olarak saç dökülmesine sebep olan kadınları incelemek oldukça zordur. Son olarak, saçlar neden dökülmektedşr sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.

Get Beauty Antalya’da saç ekimi yapıyor!

Antalya’da bir saç ekim merkezi olan Get Beauty aynı zamanda sakal, bıyık, kirpik ve kaş ekimi de yapmaktadır. Bu konularda destek isteyenler, bize ulaşın!