Causes of Hair Loss in Women

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri konusunda bilgi verelim. Olumsuz hava şartları stres ve zaman erkeklerin olduğu gibi kadınların da saçlarını dökmektedir. Saç tellerinin bu ve başka nedenlerle incelmesi saç dökülmesinin kapısını aralıyor. Erkeklerde ve kadınlarda genetik olarak saç dökülmesi de bir başka etken. Estetik zerafetin ve güzelliğin bütünleştirici unsuru olan saçlar, dengeli olmayan hormonal tedavilerle daha da zayıflayabilmekte ve dökülebilmektedir.

Gebe kadınlarda özellikle doğum sonrasında kadında gelişen bir takım özel fizyolojik değimler saçları da etkiliyor. Saçların büyüme döngüsünün doğum sonrasında dinlenme aşamasına geçtiğini bildiren uzmanlar doğumu takip eden ilk 5 ay içinde normalin üstünde saç dökülmelerinin yaşanabileceğini vurguluyor. Buradan da erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri!

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleriEnfeksiyon Etkisi:

Saçların dökülmesinin bir diğer nedeni de enfeksiyonlardır. Enfeksiyon kapan vücut bağışıklık dengesini kaybetmekte ve tamamen protein kaynaklı olan saçlarımızın yeterli proteini almasını engellemektedir. Protein alamayan ve beslenemeyen saçlar zayıflar cılız ve güçsüz hale gelir. Son aşama kaçınılmaz dökülmelerdir.

Stresli Yaşam:

Tüm vücut dengemizi alt-üst eden stresli yaşam elbette saçlarımızı teğet geçmiyor. Hatta erkek ve kadınlarda eşit oranda olmazsa da saçların dökülmesinde etken rol oynuyor.

Doğum Kontrol Hapları :

Doğum kontrol hapları saçların dökülmesinde rol alan bir diğer unsurdur. Doğu kontrol hapları alınarak bozulan hormonal denge saçların dökülmesine yol açıyor.

Demir ( Fe) Eksikliği :

Demir kan yapıcı olarak bilinen bir atomdur. Vücut demir ihtiyacını elzem olarak karşılamak durumundadır. Çünkü besin ve oksijen ikilisinin hayat verdiği tüm hücrelerimiz kanla beslenmektedir. Saç derisi de yeteri kadar kan almadığında saçları tutamaz ve döker.

Kanser Hastalığı :

Amansız bir hastalık olan kanser, yapılan terapilerle ve verilen güçlü ilaçlarla saçların tamamen dökülmesine neden olur. Kanser tedavisi ile saçları dökülen insanlar aşırı derecede kaybettikleri saçları bir daha geri kazanamayacakları endişesi taşırlar. Bu ek strese neden olur. Oysa kanser tedavileri sonrasında tedavi görenlerin %95’i saçlarına yeniden kavuşmaktadır.

Saçkıran Hastalığı :

Saçkıran bir bakterinin saça tırnaklara yerleşmesi ile birden bire saçların kökünü kazımaya başlayan çok kötü bir hastalıktır. Bu bakteri yerleştiği bölgelerdeki saçları tamamen yok eder.